מאמרים

מוזיקה, טיול מאורגן אל נפש של אומן

המוזיקה היא הסם החזק בעולם. מוזיקה ביכולתה להשפיע על מצב הרוח, לרומם נפש, להביא אדם לידי חיוך או לידי דמעה, להזכיר לנו נשכחות, לעורר בנו זיכרונות על מישהו, על משהו, על מקום שבו היינו או על חוויה שעברנו, מוזיקה היא מסע אל תוך עצמנו ושירים הם טיולים מאורגנים קטנים שעורך הזמר או הלהקה ומרשה לנו המאזינים להצטרף אליהם.

המוסיקה הייתה מאז ומעולם לא רק כלי ביטוי אלא גם אפשרות בילוי. מוסיקאים כמו בטהובן או מוצרט היו עוד בילדותם מוזיקאים מחוננים אבל יש כאלה שגדלו לתוך המוסיקה והחלו לעסוק בה בעיקר בבגרותם. מוסיקאים כאלה היו מנעימים את זמנם של תושבי העיירה, מקהלות היו פותחות בשיר באירועים או טקסים, להקות וזמרים היו שרים ומנעימים את זמנם של יושבי הפאב ועוד, ועוד דוגמאות אין סוף שאפשר להביא כאן על תפקידה של המוסיקה.

עדויות לכלי מוסיקה קדומים אפשר למצוא גם אלפי שנים אחורנית. תופים למשל היו חלק מטקסים שבטיים במשך מאות שנים בשבטים ברחבי אפרידה. המוזיקה היא לא רק מענגת את האוזן, תפקידה הוא רחב וגדול ובעל משמעויות תרבותיות וחברתיות גדולות.

לכל אזור הייתה ויש בעולם את המוזיקה הייחודית לו. תווים ואקורדים המרכיבים את המנגינות הללו הם אוניברסאליים, כל המוסיקה מנוגנת בשבעה תווים, ואלו התווים היחידים המופיעים בטבע, על בסיסם מורכבת כל מוסיקה וכל מנגינה אך ייחודה של המוסיקה היא בהרכבת התווים הללו יחד.

המשך מאמר